Palyaço türleri
Palyaço isimleri

Palyaço İsimleri

Palyaço isimleri durumdan duruma değişen ve palyaçoların genellikle yaptıkları hareket, eylem ya da makyaja göre ise şekillenen bir yakıştırmadır diyebiliriz. Bir sürü palyaço ismi vardır ve bunları sizin için bu yazımızda açıklamayı düşünüyoruz. Günümüzde artık sirklerin çok olmaması sebebiyle tarihten günümüze gelen bazı palyaço türlerinin sayısı azalmıştır. Bugünler de kullanılan palyaço isimleri ise aslında modern palyaçolar olarak isimlendirilebilir. Palyaço isimlerinin tarihsel gelişimi ise şu şekildedir.

Joseph Grimaldi bilinen ilk sirk palyaçosudur ve 1850 yılında İngiltere’de sahneye çıkmıştır. Daha sonra ki zamanlar da, tanındığı isim ise birçok palyaçonun da lakabı olan “Joey” olmuştur.

Ününü Amerikan iç savaşı sırasında kazanan Dan Rice ise ABD’de ki ilk palyaçolardan biri olmuştur. Rice’ın ABD ordusunun simgesi haline gelen Sam amcaya esin kaynağı olduğu düşünülmüştür.

Palyaço İsimleri Nelerdir?

Beyaz Yüz (WhiteFace)

isminden de görüldüğü gibi yüzü sadece beyaz ile boyalı palyaço türüdür. Özellikle sirk gibi eğlence alanlarında otoriter bir dış görünüşe sahip olan bütün palyaçolara görevler vererek dışarıya karşı lider görünümlü palyaçolardır.

Auguste (Şapşal)

Beyaz yüzden daha sonra doğan ve beyaz yüzün otoriter yapısının altında kalan izleyiciler güldürmek eğlendirmek ve gösteriyi daha keyifli ve komik hale getirmek için türlü türlü şaklabanlık ve sakarlıklar yapan palyaço türüdür.

Hobo ve Tramp

Şapşal palyaço türünün çok fazla talep görmesi bu palyaço türünü ortaya çıkarıyor. Iki farklı ruh haline sahip olan iki palyaçonun mevcut olduğu palyaço organizasyon türüdür. Bir palyaço mutlu iken bir diğeri ise üzgün ve mutsuzdur

Amatör palyaçoluk

Amatör palyaçoluk ise profesyonel palyaçoların aksine hobi olarak bu işi yapan çocukları seven ve onlarla vakit geçirmekten keyif alan palyaço türleridir. Profesyonellikten uzakta olsa yapılan işin çocukların yüzünü güldürdüğünü söylemek gerekmektedir.

Kızılderili palyaço

Kızılderili kıyafetlerine benzer kıyafetler giyen ve onlara özgü hareketler ile dikkat çekmeyi sağlayan ve eğlendirmeyi başaran sanatçılardır. İşlerinin oldukça zor olduğunu söylememiz gerekmektedir.

Rodeo palyaço

Rodeo palyaço ise palyaçolar arasında at üstündeymişçesine ya da gerçekten at üstünde gösteriler yapan ve kovboy gibi giyinen ya da benzer giyinen sanatçılardır.  

Sokak palyaçosu

Sokakta gösteri yapan palyaçolar olarak kısaca tanımlayabiliriz. Ancak onların işleri daha zordur çünkü palyaço korkusu denen psikolojik sıkıntıların olduğu insanlara denk gelme ihtimalleri daha yüksektir. Sokak palyaçosunun bu tarz olumsuz tepkiler alma ihtimali hayli fazladır.

Clown (Modern Palyaçoluk)

Günümüzdeki palyaço türüdür. Aslında çok bilindikbir kalıbı veya bir özelliği olmayan palyaço kişinin tamemen kendi kişisel özelliklerini yansıttığı palyaço türüdür. Palyaço bulunduğu ortamda mevcut olan kişileri eğlendirir onları mutlu eder ve bunların hepsini doğaçlama yapar Tabiki her animatörün her palyaçonun da bazı malzemelere ihtiyaçları vardır.

Modern palyaçoluk günümüzde bizim organizasyonumuzun da hizmet verdiği palyaço kiralama hizmetinde ki palyaçoların genel tanımıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir